Stowarzyszenie Osób Narodowości Śląskiej skupia osoby poczuwające się do narodowości śląskiej. W grudniu 2011 roku po czternastu latach starań osoby deklarujące śląską narodowość po raz pierwszy w historii otrzymały możliwość legalnego zrzeszania się.
Narodowość śląska, wywodząc ten termin z definicji zawartej w ustawie o Narodowym Spisie Powszechnym 2011, to deklaratywna, oparta na subiektywnym odczuciu, indywidualna cecha człowieka, wyrażająca jego związek z górnośląską wspólnotą etniczną. Nie jest to bynajmniej jedyny sposób na wyrażenie tego związku, jako że bogata i skomplikowana historia Górnego Śląska zaowocowała wieloma modelami realizacji górnośląskiej tożsamości. Górnoślązacy określają się jako Niemcy, Polacy, Czesi, Niemcy-Ślązacy, Polacy-Ślązacy, Ślązacy, Ślązacy-Polacy, itp., a każda z tych konfiguracji jest jest równoprawna i jednakowo śląska. Śląsk jest bogaty w liczne grupy o różnym poczuciu narodowo-regionalnym. Mamy polskich, niemieckich i czeskich Ślązaków. Mieszkają osoby deklarujące się wyłącznie jako Polacy, Niemcy czy Czesi. Mieszka tu jednak również duża grupa osób, która zapytana o swoją narodowość mówi z dumą Jestem Ślązakiem!. Dla nich właśnie powstało to stowarzyszenie. Członkami naszej organizacji mogą być nie tylko osoby które deklarują swoją śląską tożsamość na poziomie narodowym. Członkami wspierającymi mogą zostać również osoby, które narodowo nie deklarują się jako
Ślązacy, ale wyrażają sympatie i chęć współpracy z nami. Bardzo istotna jest dla nas pielęgnacja naszej odrębności narodowej w ramach której, chcemy szczególną uwagę poświęcić językowi, tradycjom i kulturze. Chcemy integrować wszystkich mieszkańców śląska wokół tożsamości regionalnej, tak by stała się ona płaszczyzną dialogu społecznego i sferą aktywności kulturalnej. Zapraszamy wszystkich do współtworzenia celów działania Stowarzyszenia i kreowania pozytywnego wizerunku Śląska i Ślązaków.